Forum.Metal.pl Strona Główna Forum.Metal.pl
Metal Forum muzyczne, ciężkie brzmienia

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Forum Metal.pl - witamy!

Jesli nie doszedl email aktywujacy kliknij tutaj:Szczegóły

Regulamin Forum.Metal.pl:Szczegóły

KONKURS Forum.metal.pl:Szczegóły

Poszukiwani reckowicze! Szczegóły

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Heavy - Power - Thrash
Autor Wiadomość
junkhead 

Wysłany: 2006-03-02, 11:10   Heavy - Power - Thrash

KRÓTKA PIŁKA - W TYM TEMACIE ROZMAWIAMY OGÓLNIE O THRASH, POWER, HEAVY I ZESPOŁACH TWORZĄCYCH TE GATUNKI!!!

szukasz jakiejś dobrej kapeli? chcesz sprawdzić, czy nie ma jakiejś podobnej do twoich ulubieńców hordy?

ŚWIETNIE KURWA TRAFIŁEŚ!!! :D

Tu masz Top 10 wg użyszkodników:
http://forum.metal.pl/viewtopic.php?t=2677

Tu o Thrash Metalu:
http://forum.metal.pl/viewtopic.php?t=1934

Tu też (zamknięty):
http://forum.metal.pl/viewtopic.php?t=157

Nowe kapele Thrash:
http://forum.metal.pl/viewtopic.php?t=2970

Nowsze kapele Power/Thrash:
http://forum.metal.pl/viewtopic.php?t=2074

Stary polski Thrash:
http://forum.metal.pl/viewtopic.php?t=769

Tu też (zamknięty):
http://forum.metal.pl/viewtopic.php?t=2067

Tu o Heavy Metalu:
http://forum.metal.pl/viewtopic.php?t=662

Tu o symfonicznym Metalu:
http://forum.metal.pl/viewtopic.php?t=975

Tu o legendach:
http://forum.metal.pl/viewtopic.php?t=1486

Jeśli w dalszym ciągu lenistwo nie pozwala ci na ruszenie dupy i przewertowanie tych setek postów, to możesz napisać TYLKO I WYŁĄCZNIE w tym temacie pytanie (lub adekwatnie w jednym w wymienionych powyżej)!!!!

Założenie tematu z prośbą o polecenie jakichś kapel skończy się dwoma otrzeżeniami i bezwzględnym wywaleniem założonego wtórnego tematu.

Pozdrawiam,
Czorth :wink:

Wielokrotnie na różnych forach zaczynałem ten temat.

Czym wg. was charakteryzują się te gatunki, co je odróżnia od siebie, odróżniacie je muzycznie, tekstowo czy wyłącznie ideologicznie???

Reprezentanci stylów?

Co sądzicie o tzw. nowych gatunkach - co grupa to nowy gatunek metalu (słyszałem że niektórzy wyznawcy kultywują gatunki typu: Melodic/Gothic Metal, Viking Metal i inne...)

Czy kiedykolwiek naprawdę istniał Speed Metal?? (niektórzy uważaja że ten gatunek został zapoczatkowany na Kill'em All)

Czekam na wypowiedzi.
I cannot believe the echoes... or your petty lies

Vio 

Wysłany: 2006-03-02, 14:28   

Na takie pytania nie ma jednej odpowiedzi. Dla każdego to będzie coś innego. Dla niektórych Tempo Of The Damned Exodus'a to powermetal, choć jest to uznwane powszechnie jako thrash. No nie da się po prostu tego jakoś konkretnie wytłumaczyć. W sumie jest to kwestia osłuchania z muzyką.
Crushed in the palm of fate's hands!"

Black Beast 
Speed Metal Punk

Wysłany: 2006-03-02, 16:38   

No nie powiedziałbym że "Tempo..." można określić mianem power metalu, już bardziej klasycznie heavy metalowy jest "Force of Habit" ale rozumiem o co Ci chodzi :wink: bo faktycznie klasyfikacja jest tym cięższa iż style te na przestrzeni lat wielokrotnie sie przenikały. Myslę jednak że można zaryzykować nastepującą charakterystykę:

Heavy Metal - narodził sie jak wszyscy wiedzą w UK (NWOBHM), w duużym uproszczeniu wyewoluował z hardrocka, od którego(znowu upraszczając) technicznie rzecz biorąc różniło to iż ogromna większość utworów komponowana była wyłącznie w skalach molowych(w hardrocku dominowały wówczas skale durowe) sztandarowymi zespołami są oczywiście Raven/Iron Maiden/Judas Priest/Saxon

Speed Metal - tu myślę że najbliższe prawdy jest uznanie speed metalu jako "lżejszej" formy thrashu. W tym wypadku reprezentują go zespoły jak Heathen, Flotsam&Jetsam bądź Anthrax czy albumy takie właśnie jak np."Kill'em All" czy "Show No Mercy" czyli wczesne albumy grup które potem przeszły do łojenia "klasycznego" thrashu

Thrash Metal - powstał bez watpienia w USA z fuzji klasycznego heavy metalu z muzyką punkową dając w rezultacie bardzo szybkie i brutalne kompozycje charakteryzujące się (początkowo) prostymi aranżacjami, agresywnym wokalem, dźwięcznymi solówkami oraz częstymi zmianami rytmu, jak i perkusją przełamujacą rytm. Dziś kojarzony raczej z technicznym wyrafinowaniem, przeciwstawianym prymitywizmowi i bezmyślnej (zwłaszcza blackowej) ekstremie. Thrash obfituje w najrozmaitsze style i szkoły -2 najbardziej charakterystyczne to: "pierwotna" dla tego gatunku stylistyka wywodząca się z rejonu zatoki i okolic miasta św Franciszka(czyli Bay Area) którą repezentują tacy tuzowie gatunku jak: Exodus, Testament, Slayer, Megadeth, Dark Angel, Vio-Lence, Death Angel czy Metallica. Nastepnym wielkim ogniskiem thrashu jest zagłębie Ruhry, mowa tu oczywiście o germańskiej szkole grania hałasu reprezentowanej przez takie kapele jak Kreator, Sodom, Destruction, Tankard, Exumer, Assassin czy Holy Moses. Thrash w wersji niemieckiej charakteryzuje sie naprawde dużą dawka brutalności i zwłaszcza początkowo zdecydowanie niższym poziomem umiejętności muzyków i melodyjności utworów.

Power Metal - można znów z łatwoscia wyłonić dwa główne nurty czyli bardziej "męski"(i moim skromnym zdaniem nieporównywalnie bardziej wartościowy)amerykański power metal - reprezentowany przez kapele takie jak Metal church, Iced Earth, czy Agent Steel i ten z lekka bardziej zniewieściały europejski nurt power metalu z takimi kapelami jak Hammerfall czy Stratovarius i tym podobne wynalazki.

Sporządzona przeze mnie klasyfikacja w żadnym wypadku nie aspiruje do miana kompletnej czy wyczerpującej, myslę natomiast że nie wprowadzi nikogo w błąd a być może naświetli troche junkhead'owi sytuację

Rockfan 

Wysłany: 2006-03-04, 11:52   

Nie przepadam za power metalem,lubię tylko Helloween z tego gatunku.Keeper of the 7th keys jest fajny(chyba nie przekręciłem tytułu,słuchałem tego dosyć dawno temu).

Metal Black 

Wysłany: 2006-03-05, 13:41   

Black Beast napisał/a:
ten z lekka bardziej zniewieściały europejski nurt power metalu z takimi kapelami jak Hammerfall czy Stratovarius i tym podobne wynalazki.

alez to bynajmniej nie jest power metal. Trzymajmy sie faktow :> . Miejscami to nawet nie jest metal...

Cytat:
Nie przepadam za power metalem,lubię tylko Helloween z tego gatunku.Keeper of the 7th keys jest fajny(chyba nie przekręciłem tytułu,słuchałem tego dosyć dawno temu).

bo nie slyszales prawdziwego power metalu - posluchaj Metal Church, Iced Earth, Sanctuary, Nevermore, Helstar, Agent Steel, Jag Panzer, Overlorde, Morgana Lefay, Tad Morose itd.

Rockfan 

Wysłany: 2006-03-05, 19:27   

Słyszałem Metal church,Iced earth(te hujowe covery Kiss i Ac Dc),reszty kapel nie znam bo one chyba same siebie nie znają :lol:

nug-soth 
sturm

Wysłany: 2006-03-05, 20:57   

Rockfan napisał/a:
reszty kapel nie znam bo one chyba same siebie nie znają :lol:

Ten tekst rozjebal mnie swoja absurdalnoscia. Brawo :lol:

Rockfan 

Wysłany: 2006-03-06, 02:46   

To był żart :lol:
Nie znam tych kapel bo są chyba mało znane...

junkhead 

Wysłany: 2006-03-06, 14:10   

nie do końca o to mi chodziło,

narodziny i co kto sądzi to rzecz umowna i niestety ile fanów muzyki tyle zdań

ale zajmijmy sie sama muzyką

Heavy Metal - zgodzę się że głównie skale molowe, myślę że także od Hard rocka wyróżniało HM tematyka tekstów - były bardziej mroczne, poważniejsza tematyka, chyba także powoli zaczęło sie zmieniac instrumentarium podstawa to gitary (zawsze przesterowane), bas, perkusja i raczej tylko jako uzupełnienie klawisz.... cos jeszcze???

Power Metal - wyrózniały moim zdaniem dwa elementy: 1. teksty (rycerze, vikingowie, średniowiecze, fantasy, eposy), 2. instrumentarium - obowiazkowo podwójna stopa (wyraxnie słyszalna) i w wiekszości klawisz. Klimaty budowane przez także dobór patetycznych riffów i akordów klawiszów.

Thrash Metal - ???

Metal Black 

Wysłany: 2006-03-07, 13:56   

junkhead napisał/a:

Power Metal - wyrózniały moim zdaniem dwa elementy: 1. teksty (rycerze, vikingowie, średniowiecze, fantasy, eposy), 2. instrumentarium - obowiazkowo podwójna stopa (wyraxnie słyszalna) i w wiekszości klawisz. Klimaty budowane przez także dobór patetycznych riffów i akordów klawiszów.

co za bzdety!
gdzie w Metal Church czy Sanctuary masz teksty o rycerzach, wikingach czy sredniowieczu? Eposy - zgadza sie, ale nie znaczy to, ze to patetyczne bajki o smokach!
I wskaz mi np. rzekomo obowiazkowa podwojna stope np. na Ample Destruction Jag Panzer czy innych klasykach powermetalu. Albo klawisz. Bzdura do kwadratu, nie masz pojecia o powermetalu. Power Metal to mieszanka heavymetalu z thrashem a nie wesole wiejskie melodyjki na dudach.

Black Beast 
Speed Metal Punk

Wysłany: 2006-03-08, 17:33   

Zgadzam się - amerykański power metal cechuje przede wszystkim połączenie thrashowego kopa z heavy metalową melodyką i nie ma tu miejsca na rzewne pierdolenie :twisted: , powiedziałbym że teksty nie są tu takie ważne(choć faktycznie ciężko doszukiwać się w twórczości tuzów gatunku tekstów o przysłowiowych smokach, choć i takie się zdażały - np. Attacker "Battle At Helm's Deep")

Cytat:
alez to bynajmniej nie jest power metal. Trzymajmy sie faktow . Miejscami to nawet nie jest metal...

w pełni rozumiem o co Ci chodzi ale fakty są właśnie takie: przez przytłaczającą większość metalowej gawiedzi granie z pod znaku Rhapsody czy Hammerfall jest uznawane właśnie za power metal i wydaje mi się że nie ma co się naprężać i walczyć o klasyfikowanie tego jak melodyjny metal tylko po prostu zaznaczyć wyraźną granicę między U.S. power metal i całą tą wykastrowaną europejską szkółkę niedzielną

junkhead 

Wysłany: 2006-03-09, 10:29   

Cytat:
co za bzdety!
gdzie w Metal Church czy Sanctuary masz teksty o rycerzach, wikingach czy sredniowieczu? Eposy - zgadza sie, ale nie znaczy to, ze to patetyczne bajki o smokach!
I wskaz mi np. rzekomo obowiazkowa podwojna stope np. na Ample Destruction Jag Panzer czy innych klasykach powermetalu. Albo klawisz. Bzdura do kwadratu, nie masz pojecia o powermetalu. Power Metal to mieszanka heavymetalu z thrashem a nie wesole wiejskie melodyjki na dudach.

Może podnieśmy nieco poziom dyskusji...

Proponuję żebys najpierw spróbował przeczytać i ZROZUMIEĆ co zostało napisane wcześniej
1. napisałem moim zdaniem... (co sugeruje że kazdy może miec inne a tolerancja to taka rzecz która skłania do uznawania pogladów innych i nie zaczynania dyskusji od "co za bzdety")
2. napisałem o kilku przykładowych tematach tekstów - nie oznacza to że w każdym utworze znajdziesz omówiony każdy z podanych przez mnie 5 tematów
3. o smokach ty wspomniałeś... czego ty słuchasz???
4. nie znam Jag Panzer ale za chwilę poznam, dziękuje za wskazanie braków - znów to że napisałem obowiązkowo podwójna stopa nie oznacza że na kazdej płycie i w każdym utworze jest ona wykorzystana, natomiast wydaje mi sie że zdecydowana wiekszość kompozycji zawiera motywy grane z podwójną stopą (Sanctuary/Nevermore (i ile to Power), Iced Earth, Helloween, Blind Guardian, Gamma Ray, Rhapsody, Running Wild...)
5. Metal Church słuchałem żadko a może czytałeś teksty Sanctuary - Refuge Denied?? O czym opowiadają wg. ciebie - może znów o smokach i dudach??
6. o klawiszach nie chce mi się pisać bo trudno trudno rozmawia się z kimś kto niewiele wie ale głośno krzyczy - w Power Metalu nie używa się klawiszy???
7. i jeszcze jedno - zdefiniuj pojecie "mieszanki" co zostałewo domieszane z Heavy a co z Thrash

a poważnie: ilu z was uważa że Power Metal to mieszanka Heavy i Thrash???

mam wrażenie że Power to gatunek który rozwijał się nieco wcześniej i oczywiscie ma cechy wspólne z Thrash ale jakby rozwiła sie obok i nie był żadną mieszanką a raczej - ewolucją Heavy Metalu brzmieniową i tekstową...

Jakie jest wasze zdanie?

Proszę o powazne wypowiedzi... !

Burton

Wysłany: 2006-03-09, 14:39   

Cytat:
Nie znam tych kapel bo są chyba mało znane...

Tu żeś dojebał. Nevermore, Iced earth, Jag Panzer , Metal Church - przecież te kapele grają od nastu lat.
Druga sprawa że nie zaliczyłbym ich do power metalu. Bardziej do Heavy metalu. W życiu nie słyszałem określenia "amerykański power metal".
Ogólnie power kojarzy mi się z chujowymi przyśpiewkami o rycerzach. smokach i innych pierdołach. Zresztą teksty jeszcze ujdą ale piskliwy głos wykastrowanych gogusiów to nie dla mnie. Chociaż z drugiej strony Halford piszzy, Ripper piszczy a to mi się podoba. Ale te wszystkie Freedom Call, Rhapsody, itp to kupa dla mnie jest.

Metal Black 

Wysłany: 2006-03-09, 22:12   

junkhead napisał/a:

1. napisałem moim zdaniem... (co sugeruje że kazdy może miec inne a tolerancja to taka rzecz która skłania do uznawania pogladów innych i nie zaczynania dyskusji od "co za bzdety")

ale co mnie obchodzi zdanie czlowieka ktory, z tego co wypisuje, nie ma pojecia o czym pisze? nie mam zamiaru tolerowac glupoty - napietnuję ją i wyśmieję. to, czy przyjmiesz to z pokorą, czy nie - mało mnie obchodzi. najwyżej pozostaniesz dla mnie kretynem.

Cytat:
2. napisałem o kilku przykładowych tematach tekstów - nie oznacza to że w każdym utworze znajdziesz omówiony każdy z podanych przez mnie 5 tematów

w prawdziwym powermetalu nie przypominam sobie , by stereotypowe teksty fantasy w ogole dominowaly.

Cytat:
natomiast wydaje mi sie że zdecydowana wiekszość kompozycji zawiera motywy grane z podwójną stopą (Sanctuary/Nevermore (i ile to Power), Iced Earth, Helloween, Blind Guardian, Gamma Ray, Rhapsody, Running Wild...)

Gamma Ray, Rhapsody i Running Wild to nie power metal w klasycznym znaczeniu tego pojęcia. Podwójna stopa NIE DEFINIUJE powermetalu. I w zasadzie można zakończyć tę część dyskusji. W europejskim p2p2 faktycznie szybkie patataje na dwie stopy są bardzo częstym zabiegiem. W prawdziwym powermetalu - nie. Tam dominuje nieco wolniejsze, techniczne, thrashowe granie sekcji i grooving.

Cytat:
5. Metal Church słuchałem żadko a może czytałeś teksty Sanctuary - Refuge Denied?? O czym opowiadają wg. ciebie - może znów o smokach i dudach??

daj spokoj. Poziom tekstów prawdziwego powermetalu >>>>>> poziom tekstów europejskiego p2p2, podszywającego sie pod power

Cytat:
6. o klawiszach nie chce mi się pisać bo trudno trudno rozmawia się z kimś kto niewiele wie ale głośno krzyczy - w Power Metalu nie używa się klawiszy???

o klawiszach nie chce mi się pisać bo trudno trudno rozmawia się z kimś kto niewiele wie ale głośno krzyczy - użycie klawiszy w prawdziwym power metalu to margines.

Cytat:
7. i jeszcze jedno - zdefiniuj pojecie "mieszanki" co zostałewo domieszane z Heavy a co z Thrash

z NWOBHM melodyka, z thrashu - motoryka

Cytat:
a poważnie: ilu z was uważa że Power Metal to mieszanka Heavy i Thrash???

a powaznie: ilu z was traktuje mojego rozmowce powaznie?

Cytat:
mam wrażenie że Power to gatunek który rozwijał się nieco wcześniej i oczywiscie ma cechy wspólne z Thrash ale jakby rozwiła sie obok i nie był żadną mieszanką a raczej - ewolucją Heavy Metalu brzmieniową i tekstową...

był ewolucją przez dokoptowanie agresji thrashmetalu, który był wówczas najbardziej metalowym gatunkiem w metalu :>

Cytat:
Druga sprawa że nie zaliczyłbym ich do power metalu. Bardziej do Heavy metalu. W życiu nie słyszałem określenia "amerykański power metal".

no to właśnie słyszysz. termin 'POWER METAL' zostal uzyty po raz pierwszy przez prasę metalową w polowie lat 80 na okreslenie muzyki amerykanskich kapel heavymetalowych, ktore graly potezniej i ciezej niz ich NWOBHM prekursorzy, dodając znaczne pierwiastki thrashmetalu - agresję, motorykę, ciężar i szybkość gitar.
Polecam artykuł GENEZA POWER METALU w 2 numerze Pure Metal, lub na witrynie www.powermetal.pl

Black Beast 
Speed Metal Punk

Wysłany: 2006-03-11, 19:50   

Cytat:
Tu żeś dojebał. Nevermore, Iced earth, Jag Panzer , Metal Church - przecież te kapele grają od nastu lat.
Ogólnie power kojarzy mi się z chujowymi przyśpiewkami o rycerzach. smokach i innych pierdołach. Zresztą teksty jeszcze ujdą ale piskliwy głos wykastrowanych gogusiów to nie dla mnie. Chociaż z drugiej strony Halford piszzy, Ripper piszczy a to mi się podoba. Ale te wszystkie Freedom Call, Rhapsody, itp to kupa dla mnie jest.

No qrwa - te kapele to własnie U.S. power metal, bardziej power metalowych raczej nie znajdziesz... a to że takowego określenia nie słyszałeś i za jedyny rodzaj power metalu masz europejskie popierdywanie to już raczej twój problem[/code]

Odpowiedz do tematu