Forum.Metal.pl Strona Główna Forum.Metal.pl
Metal Forum muzyczne, ciężkie brzmienia

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
 Ogłoszenie 

Forum Metal.pl - witamy!

Jesli nie doszedl email aktywujacy kliknij tutaj:Szczegóły

Regulamin Forum.Metal.pl:Szczegóły

KONKURS Forum.metal.pl:Szczegóły

Poszukiwani reckowicze! Szczegóły

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
The Gathering - Always
Autor Wiadomość
Sas

Wysłany: 2017-09-16, 22:53   The Gathering - Always

Cześć!

Nie jestem amatorem metalu ani - tym bardziej - na nim się nie znam. Kiedyś usłyszałem "Always" Gatheringa i od ~20 lat kocham tę płytę od pierwszego "wsłuchania" i niemal bezkrytycznie. Przez te 20 lat nie spotkałem żadnego albumu, który choć trochę przypominałby ten, ale też nie szukałem ambitnie i rynek jest mi całkowicie nieznany.
Pomyślałem, że może jednak istnieją na świecie inne zespoły, albumy w podobnym klimacie, bo kolejne albumy Gatheringa to już zupełnie nie to...
Zwracam się do Was z prośbą o pomoc, sugestię - jeśli przychodzi Wam do głowy coś, co choć trochę "podchodzi" pod "Always", proszę, dajcie znać, chętnie się zapoznam.

Żeby uniknąć nieporozumień chciałbym wskazać co tak bardzo mnie ujęło i niezmiennie ujmuje w tej muzyce.
Przede wszystkim budowa utworów, ich długość. To nie są utwory krótkie ani jednorodne (od początku do końca "takie same"), są jak długie opowieści ze zmienną fabułą - długie intra, długie odejścia od głównego tematu w klimat zupełnie inny, zmiany tempa, nastrojów, mnogość instrumentów ze szczególnym uwzględnieniem klawiszy, które (chyba!) nie są kanonem metalu a tu całkiem często prowadzą melodię. Melodia! Te kawałki są bardzo melodyjne, brak w nich monotonii. Dalej: niesamowita perkusja z mnóstwem różnorodnych przejściówek (zwłaszcza w Mirror Waters), wokal - growling, ale nie jadowity, nie nerwowy, nie histeryczny, ale momentami brak growlingu! A jakby nie dość było różnorodności, mamy wstawki kobiecego wokalu.
Ponadto świetne nostalgiczne teksty zupełnie pozbawione agresji czy negatywnych konotacji...

No wiem... Nakadziłem ;) Jestem fanatykiem ;p

Z góry bardzo dziękuję, pozdrawiam i przepraszam za nagłe wtargnięcie ;)

Mephisto 
Fuck off and die

Ulubiony drink:: wódka + cola
Wysłany: 2017-09-17, 07:53   

był tu kiedyś pewien sympatyk tej kapeli, który pewnie mógłby coś poradzić, ale już nie pisze. a z obecnej garstki użytkowników raczej ci nikt nie pomoże. choć mogę się mylić
Mephisto-Legenda forum,alkoholik, zakupoholik, morderca pozerów,miłośnik skośnych cipek zwanych azjatkami, filozof, zna się na Blacku i Heavy. Zawsze siedzi po 10 i ma sporo wiedzy o muzyce i trafne przemyślenia, więc warto czytać to co napisze.

pajt

Wysłany: 2017-09-17, 14:12   

Nie znam tej kapeli, ale w podobnym nurcie rzeczami pierwszego wyboru zawsze były Anathema, Katatonia i My Dying Bride.

Z melodyjnego doom metalu zawsze polecę np. Cathedral - The Carnival Bizarre.

Mephisto 
Fuck off and die

Wysłany: 2017-09-17, 15:36   

obawiam się, że to wszystko jest zupełnie inne granie niż Gathering
Mephisto-Legenda forum,alkoholik, zakupoholik, morderca pozerów,miłośnik skośnych cipek zwanych azjatkami, filozof, zna się na Blacku i Heavy. Zawsze siedzi po 10 i ma sporo wiedzy o muzyce i trafne przemyślenia, więc warto czytać to co napisze.

Sas

Wysłany: 2017-09-17, 21:43   

O kurcze, jak nie tu, to chyba nigdzie....
Ale dział (doom) chyba wybrałem dobrze, prawda?

My Dying Bride kiedyś słyszałem i, jak pisze Mephisto, to nie do końca to...
Cathedral chętnie sprawdzę.

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i wciąż nie tracę nadziei ;)
Pozdrawiam!

Endrju 

Wysłany: 2017-09-18, 11:05   

Gdyby tak odjąć to, że kolega szuka czegoś w stylu The Gathering to powyższe tagi możnaby dopasować do Esoteric czy Unholy (na dwójce).

A tak to nie wiem, też nie jestem zbytnio obeznany w okolicy ale The 3rd and The Mortal to chyba były podobne klimaty? Ale może się mylę przez obecność kobiecego wokalu ;)

Sas

Wysłany: 2017-09-18, 14:05   

Hehe, jasne, że ciężko będzie dopasować absolutnie wszystko ;)
A mógłbyś dodać nazwy albumów (lub chociaż jednego albumu) danego zespołu, żebym namierzył właściwy zespół?
Dzięki i pozdrawiam!

Mephisto 
Fuck off and die

Wysłany: 2017-09-18, 14:43   

było coś takiego jak Lake of Tears, zdaje się i to chyba było względnie podobne, ale mogę sie mylić. poza tym może Lacrimosa? i ewentualnie Nightwish, Evanescence, takie klimaty, ale tu już chyba pojechałem za daleko :D

więcej nie wymyślę

Endrju 

Wysłany: 2017-09-18, 15:17   

Sas napisał/a:
Hehe, jasne, że ciężko będzie dopasować absolutnie wszystko ;)
A mógłbyś dodać nazwy albumów (lub chociaż jednego albumu) danego zespołu, żebym namierzył właściwy zespół?
Dzięki i pozdrawiam!

Z The 3rd and the Mortal to zapewne debiut (Tears Laid in Earth), z Unholy dwójka (The Second Ring of Power) ale to trochę inne klimaty przy czym pasują pod większość tagów więc a nuż widelec (poza tym to wybitna płyta więc no ;) ), z Esoteric to prawdopodobnie najbliżej czwórce ale to już absolutnie inna bajka, która po prostu pasuje pod większość tagów wyżej wymienionych.

I jeszcze w ramach absolutnie ślepej rekomendacji, polecam przejrzeć podobne zespoły do The Gathering na lastfm, a nuż widelec, ja nic z tego nie znam w zasadzie więc to tylko taki losowy strzał - https://www.last.fm/pl/mu...hering/+similar

Sas

Wysłany: 2017-09-18, 20:17   

Super, wielkie dzięki! Jest od czego zacząć :)
Będę tu zaglądał, więc gdyby jeszcze coś komuś przyszło na myśli, to bardzo proszę... ;)

Earendel 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2017-09-27, 12:56   

Myślę, że twórczość The Sins of Thy Beloved (wydali tylko dwa albumy studyjne i jedną koncertówkę, po czym się rozpadli) Draconian oraz albumy At Sixes and Sevens i An Elixir For Existance zespołu Sirenia (dalsza twórczość zespołu to już zupełnie inna bajka...) spełniałyby wymienione kryteria :D Możesz także wypróbować Widow's Weeds i Beyond The Veil Tristanii, ale sporo tam kobiecego wokalu.

Sas

Wysłany: 2017-10-15, 00:19   

Cześć!
Trochę czasu minęło, raportuję:
Po pierwsze, raz jeszcze chciałbym wszystkim podziękować za odpowiedzi, bo miałem się o co zaczepić. A teraz do rzeczy ;)
Słuchałem
- Unholy - The Second Ring of Power – dokładnie jak napisał Endrju: inny klimat, ale faktycznie zawiera wiele z wymienionych tagów :)
- Dość beznadziejnie spróbowałem Esoteric - Metamorphogenesis – wow, ale dziwadło! Bardzo interesujące, oryginalne, trudne, odważne. Myślę, że jeszcze do tego wrócę.
- Lake of Tears. Ubogo, bardzo monotonnie i bez pomysłu.
- The 3rd and the Mortal - Tears Laid in Earth. Na pewno ciekawie, choć kompletnie nie rozumiem czemu ten album został sklasyfikowany jako doom metal :/ / Jak dla mnie za mało doomu w doomie ;)
- The Sins Of Thy Beloved – tu rzeczywiście podobny klimat! Barwnie, różnorodnie, melodyjnie, zmiennie (tempo), growling, kobiecy wokal, wielość instrumentów. Super! Bardzo dziękuję!

Będę testował dalsze zaproponowane pozycje.
Pozdrawiam!

Earendel 

Pomogła: 1 raz
Wysłany: 2017-11-02, 15:26   

Cieszę się, że mogłam pomóc :) ! Mam nadzieję, że dwa pierwsze krążki Sirenii oraz Draconian przypadną Ci do gustu! Co Draconian polecam wszystkie krążki od dema Shades of a Lost Moon do albumu Turning Season Within z uwagi na to, że na dwóch późniejszych A Rose for the Apocalypse i Sovran jest więcej kobiecego wokalu.

Odpowiedz do tematu